VIII Niedziela Zwykła – 27 II 2022

Ogłoszenia parafialne

VIII Niedziela Zwykła 

 1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.
 2. Dziękuję wszystkim, którzy w tym tygodniu pomagali w pracach przy kościele: przy pakowaniu i przewozie dachówek do Tonina, wycinaniu gałęzi, porządkowaniu terenu wokół kościoła i innych pracach. Dziękuję pani; Jadwidze, Urszuli, Krystynie, Janinie, Renacie; panom: Witoldowi, Witoldowi, Henrykowi, Jarosławowi, Wiesławowi, Grzegorzowi, Bogdanowi, Pawłowi, Marcelemu, Dawidowi, Jarosławowi i Krzysztofowi. Dziękuję za ofiarowane dary na stół. Wszystkim za okazaną pomoc i serce: Bóg zapłać!
 3. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.
 4. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
 5. W najbliższą środę, 2 marca, Środą Popielcową rozpoczynamy święty czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: ?Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz? lub ?Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii?. Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 900, 1700, 1800 w Toninie o godz. 1500. W związku z inwazją rosyjską Środę Popielcową obchodzimy w całym Kościele jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju i solidarności z Ukrainą.
 6. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
 7. W Środę Popielcową rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Tak, jak w poprzednie lata zbierana składka w Środę Popielcową jako jałmużna postna przeznaczona jest na utrzymanie hospicjów.
 8. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy o godz. 900. Intencje na nowennę można wrzucać do skarbony po prawej stronie kościoła przy zamkniętej kruchcie kościoła.
 9. W I piątek miesiąca, 4 marca, przypada liturgiczne święto Świętego Kazimierza, królewicza. Od godziny 800 odwiedzę osoby starsze i chore ze spowiedzią i Komunią św. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź w Toninie od godz. 1430. Msza św. o godz. 1500. W Wąwelnie wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź od godz. 1600. Przed Mszą św. o godz. 1700 Litania do Serca Pana Jezusa i Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Droga krzyżowa po Mszy św. o godz. 1700.
 10. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszam serdecznie na Drogę krzyżową w piątki po Mszy św. o godz. 1700 oraz na nabożeństwo Gorzkich żali z w niedzielę po Mszy św. o godz. 1100.
 11. Po pandemii wracają kartki do spowiedzi, które zostaną w najbliższym czasie dostarczone przez Radnych Parafii. Mieszkańcy Wąwelna będą mogli odbierać kartki po Mszy św. od I Niedzieli Wielkiego Postu. Ofiary przeznaczone będą na wycinkę drzew na cmentarzu i jego utrzymanie.
 12. W sobotę różaniec w kościele o godz. 830prowadzi Żywy Różaniec z Wąwelna. W tym czasie można przystąpić do spowiedzi. O godz. 900 Msza św. Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy świata. Msza św. jest wynagrodzeniem za: Bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu, przeciw Dziewictwu Maryi i Bożemu Macierzyństwu, przeciw obojętności, wzgardzie i nienawiści wobec Niepokalanej Matki. Warunkiem zadośćuczynienia jest: spowiedź w sobotę lub wcześniej, Komunia św., Różaniec św., rozważanie nad tajemnicami różańca.
 13. Dziękuję za sprzątanie kościoła w lutym mieszkańcom Skoraczewa. W marcu i kwietniu proszę o to mieszkańców Wąwelna.
 14. Biuro parafialne czynne po Mszy św. W sprawach parafialnych proszę o kontakt pod numerem 607. 488.462 i adresem mail wawelno.mm@wp.pl Przypominam, że w poniedziałki biuro jest nieczynne.
 15. W zakrystii można nabyć nowy numer Przewodnika katolickiego wraz z modlitewnikiem: Pięć minut z Bogiem.
 16. Zmarła Janina Kobylska była mieszkanka Wąwelna, której pogrzeb odbył się w sobotę. Polećmy Ją Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie?

 

Na zbliżający się czas Wielkiego Postu życzę wytrwałości w postanowieniach, posłuszeństwa Bogu i zaufaniu Jemu.

Wszystkim  Parafianom z serca błogosławię

i życzę Szczęść Boże!

ks. Michał Szmania – proboszcz